sposoby na relaks

Sposoby na relaks w ciągu dnia – #Z życia mamy

Bycie mamą wiąże się z kompletnym brakiem czasu. Nie zliczę ile razy zaginałam rzeczywistość, żeby zdążyć ze wszystkim na czas. A ile razy w kółko powtarzam te same czynności w ciągu dnia to wiedzą tylko najstarsi Indianie. Ja chyba nie chciałabym tego liczyć. W tym całym chaosie trzeba znaleźć chwilę na odpoczynek i reset, żeby nie wylądować w pobliskim psychiatryku (choć to brzmi trochę jak wakacje). Ja znalazłam co najmniej 3 sposoby na relaks, które ratują mnie w ciągu dnia. 

Wyjście do toalety (to nie żart)

To brzmi zabawnie, prawda? Tymczasem wyjście do łazienki często daje mi potrzebne 5 minut spokoju. Oczywiście, jeśli uda mi się niepostrzerzenie wymknąć z pokoju bo inaczej moje małe potworki idą za mną. Czasem nawet zabieram ze sobą kawę, by przedłużyć ten magiczny czas o kilka dodatkowych minut. To się świetnie sprawdza, kiedy pot leci mi z czoła a dzieci doprowadzają mnie do kresu wytrzymałości. Wolę wyjść wtedy na krótka chwilę i złapać w spokoju kilka głębokich oddechów. Lepsze to niż morderstwo w afekcie. 🙂 

Gorąca kąpiel 

Pierwszy punkt był trochę prześmiewczy, choć brutalnie prawdziwy. Teraz coś bardziej praktycznego czyli kąpiel. Nic nie relaksuje mnie po całym dniu z dziećmi jak gorąca kąpiel. Wychodzi na to, że łazienka to moja oaza spokoju. To tam uciekam, kiedy rzeczywistość zaczyna mnie przytłaczać.

sposoby na relaks

Warto zafundować sobie choćby 15 minut w ciepłej wodzie i zająć się sobą. Tak dla odmiany. Ja, kiedy naprawdę padam na twarz dolewam do wody mleka albo soli do kąpieli. Jak mam nastrój to zapalam sobie świeczki. A co! Peeling też jest bardzo przyjemny po ciężkim dniu. Kiedy wychodzę taka pachnącą od razu czuję się lepiej. W czasie, kiedy ja zajmuje się sobą dzieci zostawiam tacie. Prawda jest taka, że współpraca rodziców jest kluczem do odpoczynku i relaksu.

Wieczory z Netflixem 

Czasem trzeba się trochę odmóżdżyć. Szczególnie po ciężkim dniu z dziećmi. Dlatego wieczorami najczęściej zasiadam przed telewizorem i puszczam sobie jakieś seriale. Często podchodzą one pod guilty pleasure, ale kto by się tym przejmował. Po całym dniu wycierania smarków, rozwiązywania konfliktów i walki z brudnymi pampersami nie mam ochoty na nic ambitnego. Później do spania i cały ten cykl szaleństwa zaczyna się od nowa. 

Sposoby na relaks działają, kiedy… 

Bycie rodzicem bywa wyczerpujące. Ważne jest, by zadbać o siebie i dać sobie chwilę wytchnienia w ciągu dnia. Jednak to jest możliwe tylko wtedy, kiedy rodzice po równo angażują się w wychowanie dzieci. Kiedy nie ma problemu z tym, że dzieci zostają pod opieką taty. U nas w domu to jest oczywiste. Każdy z nas zajmuje się dziećmi w jakiś sposób i ma swoje rodzicielskie obowiązki. Dzięki temu jakimś cudem znajduję czas na odpoczynek czy pisanie.

Kiedy jest się mamą trzeba wykorzystywać każdą wolną chwilę na relaks. W czasie kąpieli czytać książkę. Sprzątając posłuchać muzyki czy podcastu, by na chwilę zając czymś nasze myśli. Urządzić sobie drzemkę, kiedy dziecko śpi. Sprzątanie nigdzie nie ucieknie a my nie jesteśmy w stanie ciągle dawać z siebie 110%. Szczęśliwa mama to szczęśliwe dziecko, dlatego nie zapominajmy o sobie. 🙂